Базовий розсадник

Базовий розадник ДП «Дрогобицький лісгосп» на базі Летнянського лісництва був закладений в 1963 році на площі 20 га
Основною метою закладки розсадника було вирощування стійкого садивного матеріалу для створення лісових культур, нових лісів в місцях їх природного зростання. Починаючи з 1963 року по 2005 рік лісовим розсадником опікувався, вкладав серце та душу, навчав молодих спеціалістів Мельничук Олексій Григорович, який 43 роки віддав лісорозсадницькій справі.
На даний час на розсаднику вирощується понад 1 мільйон 200 тисяч штук основних лісоутворюючих порід таких як дуб звичайний, ялиця біла, модрина європейська, клен-явір та інші. Велика увага приділяється вирощуванню декоративного садивного матеріалу для реалізації та озеленення структурних підрозділів підприємства, шкіл, церков тощо.
Для збору високопродуктивного елітного насіння дуба звичайного, та для покращення лісонасіневої бази, в 2011 році на площі 6 га було закладено родинну плантацію дуба звичайного насіння якого зібрані та вирощені з плюсових дерев Львівським селекційно насіневим центром. В трьохрічному віці з закритою кореневою системою вони доставлені в Летнянський базовий розсадник. Висаджувались саджанці по два саджанці на одну площадку, для того щоб зберегти лише хороші стійкі екземпляри, а відсталі в рості відпали. А в 2012 році на площі 5,3 га було закладено клонову плантацію ялиці білої, в якої генетично закладено плодоношення в молодому віці 10-15 років. Прищепи були заготовлені з плюсових дерев ялиці білої та нащеплені на трьохрічні саджанці із закритою кореневою системою . В 2013 році на площі 9,7 га було створено плантації модрини європейської. Дані міроприємства вже в найблищому майбутньому дозволять безперешкодно та у великих кількостях заготовляти елітне насіння та вирощувати стійкий високопродуктивний садивний матеріал.
Переймаючи європейський досвід підприємством починаючи з 2011 року практикується вирощування садивного матеріалу в коробах розміром 6х2 метри. Один короб вміщує 10 тисяч живців. На даний час на розсаднику налічується 15 таких коробів де планується вирощувати 150 тис. живців і з кожним роком планується збільшення їх кількості. Переваги даного способу вирощування полягають в тому, що вдається оптимально підібрати грунт для тої чи іншої породи, захистити від шкідників, провести хімічний догляд за саджанцями який не тільки вбиває гриби та спори , але й стимулює ріст саджанців. Також в коробах проводиться живцювання декоративних порід таких як ялина канадська, туя західна різних форм (в.т.ч. смарагд), ялівець козачий та звичайний, самшит вічнозелений, кипарисовик, туєвик, жасмин форзиція та багато інших порід. Цього року живцювання проведено в кількості 60 тисяч штук. В парниково- тепличному відділенні вирощується понад 50 тисяч різних декоративних порід. Асортимент порід для озеленення налічує понад 30 видів та форм таких як ялина канадська, самшит вічнозелений, ялівці різних форм, спіреї, форзиція, жимолость, жасмин, кипарисовик та багато інших. Щорічно підприємство працює в напрямку збільшення асортименту. Проводиться рекламна кампанія через засоби масової інформації, щодо залучення покупців на декоративний посадковий матеріал. В с.м.т. Меденичі встановлені інформаційні вказівники щодо місця знаходження пункту реалізації декоративного садивного матеріалу
Під час робочої поїздки до лісівників Польщі головний лісничий Кінаш В.В. перейняв досвід хімічного догляду за посівами та лісовими культурами. Високу продуктивність у використанні показав препарат «ФАЛКОМ» який позитивно зарекомендував себе в лісових розсадниках Польщі, також ефективно проявив себе у наших грунтах. Даний препарат не тільки захищає саджанці від борошнистої роси та інших хвороб але й стимулює ріст саджанців, висота саджанців переважає на 30-40%. Якщо порівняти посіви оброблені препаратом і необроблені то ми побачимо що оброблені посіви переважають у рості на 30-40 %. Як показує практика даний спосіб догляду за лісовими культурами є набагато ефективніший від механічного оскільки він є менш затратним, та продуктивнішим. Завдяки цьому підприємству вдалося в двічі збільшити кількість вирощуваного садивного матеріалу. Якщо п’ять років назад на розсаднику налічувалося 500-600 тисяч одно та двох річних сіянців дуба звичайного то на даний час ця кількість сягає понад 1 мільйон 200 тисяч сіянців.
Щорічно заготовляється більше десяти відів насіння головних лісо утворюючих та декоративних порід загальною масою до 20 тон, а саме дуб звичайний 14 тон, шишка ялиці білої 5 тон, клен-явір 100 кілограм, ясен 10 кілограм, модрина європейська 5 кілограм, туя західна 2 кілограми, липа дрібнолиста 10 кілограм,
каштан кінський 100 кілограм, горіх грецький 20 кілограм та інші.
Перед посівами площі підготовлюються та обробляються хімічними препаратами щоб вберегти насіння від різних негативних факторів, зокрема диких тварин.
На базовому розсаднику працює лісокультурна ланка в кількості п’ять чоловік під керівництвом старшого майстра лісорозсадника Середяка Миколи Степановича та лісничого Летнянського лісництва Кулинича Тараса Богдановича. Особливою продуктивністю та знанням своєї роботи відзначаються лісокультурниці з великим досвідом роботи Середяк Галина Миколаївна, Мазурак Надія Степанівна, Лавриш Надія Євстахівна.
З впровадженням електронного обліку деревини на базовому розсаднику для прозорості та відкритості в плані реалізації посадкового матеріалу проведено електронний облік крупномірного садивного матеріалу.
Щоб іти в ногу із часом підприємством планується будівництво сучасної теплиці площею 500 метрів квадратних для вирощування стандартного садивного матеріалу як головних лісоутворюючих порід так і декоративного садивного матеріалу. Дана теплиця оснащена сучасною технікою яка контролює температурний режим, вологість грунту, автоматично проводить полив та провітрювання теплиці. Переваги теплиці в тому, що в двічі коротший термін можна досягти тих самих результатів, що на відкритому грунті. Дані теплиці з хорошого боку зарекомендували себе в містах Польщі та України .
При Летнянському лісництві функціонує Летнянське шкільне лісництво. Учні шкільного лісництва беруть активну участь в лісо розсадницькій справі, проводять догляди за посівами, беруть участь в зборі та переробці насіння, щорічно беруть участь та стають лауреатами обласних конкурсів. Тішить, що деякі учні шкільних лісництв обирають собі професію лісівника.
Ліс починається з зернини, з вирощеного паростка, який який використовується для відтворення нових лісів. Тож лісонасінева справа є чи неосновним аспектом ведення лісового господарства.

Записи створено 467

Схожі записи

Почніть набирати текст зверху та натисніть "Enter" для пошуку. Натисніть ESC для відміни.

Повернутись вверх