22 лютого 2019 року відбувся публічний звіт заступника Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимира Бондаря. Під час звіту презентовано інформацію про основні результати діяльності лісового господарства у 2018 році.
Так, Володимир Бондар повідомив, що загальна площа лісових ділянок, що належить до лісового фонду України, становить 10,4 мільйонів гектар, в тому числі вкриті лісовою рослинністю 9,6 мільйонів гектар. За відомчим підпорядкуванням, найбільша площа лісових земель (близько 73%) перебуває у користуванні лісогосподарських підприємств Держлісагентства.
«Лісистість України становить 15,9%. Але, незважаючи на невелику лісистість території, Україна займає 9-те місце у Європі за площею лісів та 6-те місце за запасами деревини. Запас деревини в лісах оцінюється в межах 2,1 мільярда кубічних метрів. За рік в лісах України в середньому приростає 35 мільйонів кубічних метрів деревини», – сказав він.
Заступник Голови Держлісагентства повідомив, що у 2018 році відтворено лісів на площі майже 44 тисячі гектар (створено нових лісів – 1,9 тисячі гектар). Кошти на відтворення лісів є основною статтею витрат державних лісогосподарських підприємств.
«На сьогодні, лісів, що належать до сфери управління Держлісагентства, уже заповідано 16,6%. Практично у всіх регіонах заповідність в лісах вища ніж загальнодержавна. Заповідні ліси Держлісагентства займають третину (33%) природно-заповідного фонду держави», – поінформував Володимир Бондар.
Він також розповів, що за даними міжнародної некомерційної неурядової організації «Лісова опікунська рада» (FSC) в Україні станом на лютий 2019 року сертифіковано 4,23 мільйони гектарів лісів. У 2018 році міжнародний акредитаційний сервіс перевірив діяльність аудиторських компаній, які надають сертифікати FSC, та не виявив недоліків.
Володимир Бондар зазначив, що у 2018 році в лісах підвідомчих підприємств ліквідовано майже 1300 пожеж на площі майже 1400 гектарів, в тому числі верхових – 270 гектарів. Збитки від лісових пожеж склали 27,2 мільйони гривень.
«Не зважаючи на всі зусилля лісівників станом на 1 січня 2019 року загальна площа всихання лісів все ще становить майже 440 тисяч гектарів, з них: сосна звичайна – 243 тисячі гектарів, ялина європейська – 26 тисяч гектарів, дуб звичайний – 107 тисяч гектарів та інші насадження – 64 тисячі гектар», – сказав заступник Голови відомства.
Володимир Бондар підкреслив, що біологічна пожежа – це не гучні слова і не видумки лісівників. Це реальна проблема та загроза, з якою ми намагаємося боротися, як шляхом проведення санітарно-оздоровчих заходів, так і біологічними методами.
«Заготівля деревини в Україні відбувається відповідно до визначених норм та правил. Хибна думка, що рубається що завгодно і де завгодно. Заготівля відбувається на основі матеріалів лісовпорядкування, які розробляються в середньому на 10 років. Лісопатологи, наковці, фахівці обстежують лісові ділянки і визначають, коли краще заготовити деревину, і в який спосіб. Чи то методом суцільних рубок, чи поступових, чи вибіркових. І після суцільних рубок ділянка в обов’язковому порядку засаджується новим лісом – відтворюється», – підкреслив Володимир Бондар.
Окрім того, він повідомив, що Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр працює над створенням Електронного реєстру лісорубних квитків. Це буде зручний спосіб для всіх бажаючих перевірити легальність заготівлі деревини.
«Підприємствами галузі від усіх видів рубок заготовлено 16,5 мільйонів кубічних метрів деревини. Наприклад, у Німеччині, при трохи більшій ніж в Україні площі лісів, заготовляється практично в п’ять разів більше деревини – 95 мільйонів кубічних метрів», – сказав він.
Заступник Голови відомства звернув увагу на те, що Держлісагентство ініціювало перехід від, так би мовити, традиційних (суцільнолісосічних) способів заготівлі деревини, які в нас існували з радянського часу, до європейських. Йдеться про перехід від суцільних до поступових і вибіркових систем заготівлі деревини.
Також було зазначено, що на сьогодні лише підприємствами Держлісагентства запроваджено стовідсотковий електронний облік всієї заготовленої та реалізованої деревини.
«2018 рік став останнім роком, коли Україна працювала за радянськими ГОСТами. Держлісагентство планомірно готувалося до переходу на нові державні стандарти, гармонізовані з європейськими», – наголосив Володимир Бондар.
Він повідомив, що у них суттєво змінені підходи до визначення розмірноякісних характеристик лісо та пиломатеріалів. Якщо раніше ділова деревина (лісоматеріали круглі) в Україні розподілялася на три сорти (І, ІІ, ІІІ) та мала низку сортиментів за їх призначенням, то з 2019 року – розподіляється на чотири класи якості (A, B, C, D), як і в європейських країнах, з відсутнім визначенням їх напрямку використання.
«За результатами господарсько-фінансової діяльності підприємств галузі у 2018 році отримано 16,8 мільярдів гривень чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), що на майже 3,2 мільярда гривень більше, ніж у 2017 році. За попередніми даними у 2018 році підприємствами галузі отримано майже 480 мільйонів гривень чистого прибутку. На ведення лісового господарства у 2018 році було спрямовано власних коштів лісогосподарських підприємств у сумі 7 мільярдів гривень, що майже на 1,7 мільярда гривень більше, ніж за 2017 рік», – поінформував заступник Голови Держлісагентства.
І з цих зароблених коштів сплачено мільярдні податки. Загалом за 2018 рік підприємствами галузі сплачено податків, зборів, обов’язкових платежів та єдиного соціального внеску на суму 6,2 мільярди гривень.
Окрім того, Володимир Бондар розповів, що 25 вересня 2018 року відбувся IV з’їзд лісівників України, головною метою скликання якого було опрацювання спільних рішень щодо шляхів подолання штучно створеної кризи у лісовій галузі, подальшого розвитку та реформування українського лісового господарства на основі європейських стандартів та досвіду.
«Деякі рішення цього з’їзду почали виконуватися. Але, на жаль, далеко не всі. Так, у спеціальному фонді Державного бюджету України на 2019 рік передбачено 288 мільйонів гривень для мінімальної підтримки лісів Півдня та Сходу України. Також Парламент вніс зміни до Податкового кодексу України стосовно земельного податку на лісові землі. Таким чином, ставка за лісові землі обмежується розміром до 0,1% від їх нормативно грошової оцінки або від нормативно грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області. Окрім того, місцеві ради отримали можливість взагалі не встановлювати ставку (відсоток) земельного податку на лісові землі», – сказав Володимир Бондар.
Заступник Голови Держлісагентства окреслив основні пріоритети роботи у 2019 році, серед них:
– створення фонду розвитку лісового господарства України, який передбачений і в Указі Президента України;
– початок проведення Національної інвентаризації лісів;
– внесення змін до законодавчих та нормативно-правових актів з метою ефективної боротьби проти масового всихання лісів;
– розвиток інноваційних технологій для вирощування високопродуктивних та стійких до хвороб насаджень з метою покращення якісного відтворення лісів;
– розвиток природозберігаючих технологій заготівлі деревини;
– необхідність запровадження електронного обліку деревини для інших постійних лісокористувачів, що не входять до системи Держлісагентства.
Повний Публічний звіт Держлісагентства за 2018 рік ТУТ