Василь Матяшовський:
«Ми не тільки заготовляємо ділову деревину й здійснюємо планову вирубку. Ми ще й саджаємо, вирощуємо ліс»
20 вересня колектив ДП «Дрогобицький лісгосп», як і десятки тисяч інших людей, чия благородна місія полягає в тому, аби береги й примножувати лісове багатство України, святкуватиме своє професійне свято – День працівника лісу. Над виконанням цього завдання на підприємстві працює 337 осіб. Чим вони живуть, яким пріоритетам віддають перевагу у своїй повсякденній праці? Розповісти про напрацювання колективу, який очолює, його досягнення та труднощі, поділитися власним баченням наявних для охорони та примноження лісових насаджень сьогоднішніх викликів та проблем попросили директора ДП «Дрогобицький лісгосп» Василя Матяшовського.
Наше головне правило: не нашкодь
– У чому полягає головне завдання працівників лісгоспу? Якби вас попросили оцінити працю колективу, який очолюєте, за п’ятибальною шкалою, яку б оцінку собі б поставили?
– Напевно немає людини, яка б не захоплювалася лісом. Наша місія, наше покликання, якщо хочете – це охорона, відновлення та раціональне використання природних ресурсів. Над цим працюємо щоденно. Віддаємо всі сили для того, аби ліс, який на території нашого району росте на 30 тисячах гектарах, а це приблизно третина всіх площ, у повній мірі виконував свою водорегулюючу, водоохоронну, протиерозійну та санітарно – гігієнічну функції. Наше головне правило: не нашкодь. Дуже хочу, аби про це знали усі: у лісгоспі функціонує базовий розсадник Летнянського лісництва і тимчасові лісорозсадники, які не тільки забезпечують посадковим матеріалом потреби лісгоспу, але й вирощують посадматеріал для озеленення. Думаємо про завтрашній день. Кошторисна вартість нової сучасної теплиці, яка збудована в Летні, становить 490 тис. грн. Кошти виділені з обласного бюджету. Даний об’єкт для нас пріоритетний. За власні кошти вже придбали комп’ютер, який здійснюватиме контроль за температурним режимом та поливом. Придбали й захисну сітку та торф. Як бачите, на ділі розширюємо, зміцнюємо потужності, які використовуються для створення посадкового матеріалу та озеленення. Наші дії, кроки, які здійснюються у такій архіважливій галузі, як відновлення лісових насаджень, не дуже помітні широкому загалу. Але хто хоче знати, той знає: ми не тільки заготовляємо ділову деревину й ведемо планову рубку лісу. Ми ще й, і це головне у нашій діяльності, саджаємо, вирощуємо ліс. Якщо в одному місці одне дерево зрубали, в іншому садимо два. Це не просто слова. Дії наші обліковуються, ми підзвітні за кожен свій крок. Якщо ж говорити про оцінки… Найкращий екзаменатор час. Він усе покаже, розставить на свої місця.
Мої слова підкріплені документами
– Але ж не станете, мабуть, заперечувати очевидного – останнім часом темпи вирубки лісу збільшились. Це видно неозброєним оком. Річ, зокрема, у дощенту завантажених колодами-полінами вантажівках, які снують на всіх дорогах, а й у ешелонах. Подивіться, що робиться в Стрию, де формуються рухомі вантажні склади, які відправляються у всі кінці України – роботи не припиняються ані вдень, ані вночі. Чи не забагато лісу вивозимо, чи не посипатимемо голову попелом завтра? Екологи вже застерігають, б’ють на сполох…
– Не знаю, що робиться в Стрию та інших місцях. На нашому підприємстві, як і на інших аналогічних із нами, здійснюється планова вирубка лісових насаджень. Якщо, наприклад, 100-гектарів визначено під суцільні зруби, а 20-30 гектарів – під поступову, вибіркову рубку головного користування, то дані площі відразу ж заліснюються. Робимо це із запасом, завжди засаджуємо на 5-7 гектарів більше, ніж зрубали. Такі ж самі дії проводяться і на біополянах та біогалявинах, які раніше чомусь не були заліснені. Скажу більше: усі непридатні для сільськогосподарського обробітку земельні ділянки підприємства також заліснюються. Тобто ми реально дбаємо про площу лісових насаджень, збільшуємо її. Я це стверджую не просто так, а як підзвітна посадова особа. Усі мої слова підкріплені документальними фактами, реально виконаною працею, яку легко перевірити, аби пересвідчитись, що вона направду здійснена. До речі, є ще й таке поняття, як акт прийомки, якого ніхто не відміняв. Недоліки, як і в кожному колективі, у нас є, але свою місію виконуємо гідно.
Маємо серйозну проблему із збутом перестояної сировини
– Не знаю, як у «глухих» лісових закутках господарюєте, але, якщо говорити про лісові насадження, які, наприклад, розташовані між Бориславом і Трускавцем, то тут усе видно, як на долоні – лісу стає щораз менше, цілі «аеродроми» проглядаються …
– У нашому розпорядженні є експертні висновки про стан лісових насаджень між Трускавцем і Бориславом. Він – невтішний. Як і все живе на землі, ліс підвладний віку. Якщо, наприклад, взяти ялицю білу, то в сьогоднішніх умовах ії середньостатистичний віковий ценз становить 80 років. Після «вісімдесятки» ялиця починає різко втрачати свої властивості як ділової деревини, так і природоохоронні. Значна частина лісу, про який ведемо розмову, перестояний. Абсолютна більшість цінних дерев, які тут ростуть, досягла глибоко пенсійного для себе віку – понад 140 років. Більше половини з них зігнили на корені. На вигляд дерево виглядає здоровим і непідвладним часу, а насправді це не так. Чому так сталося? Бо був час, коли ліс довкола Трускавця мав статус «недоторканості», належав до курортної зони. Комусь із тих, хто багато років тому назад прийняв це волюнтаристське рішення, здавалося, що добру справу робить. Час показав, що це не так. Сьогодні маємо серйозні проблеми із збутом даної сировини.
Якщо ж говорити не тільки про розташовані між Трускавцем і Бориславом лісові насадження, а про все наше лісове господарство, то з метою формування бажаного складу молодих лісів постійно проводимо рубки догляду за лісом. До цьогорічного професійного свята це зроблено на 184-гектарній площі. Здійснено лісовідновлень на 100 гектарах, а на 275 гектарах проводиться догляд за лісовими культурами. Санітарні оздоровчі заходи, очистка лісу від позалісосічної захаращеності та реконструкція малоцінних насаджень мають конкретну мету – запобігти розвитку шкідників та хвороб, покращити стійкість та якість лісу. Ми не ганяємось за показниками на шкоду головним цінностям. Лісокористування з 1 гектара вкритої лісом площі становить 2,6 куб. м. при річному прирості 4 куб. м. Це, звісно ж, свідчить про невиснажливе використання лісових ресурсів.
На підприємстві працює 337 людей
– З 1 листопада ц. р. заборонено експорт ділової деревини – дрова і технології буде можна експортувати. У що це «виллється» для ДП «Дрогобицький лісгосп» – у «плюс» чи в «мінус»?
– Сьогодні на нашому підприємстві 337 осіб мають постійну працю й гарантований заробіток. Ми працюємо стабільно, готові дати роботу ще 80-100 людям. Свої зобов’язання, планові завдання виконуємо. Недавно придбали пилораму, на черзі – багатопильні верстати. Упродовж 2-3 наступних місяців помітно оновимо свій автомобільно-тракторний парк. Першим технічним поповненням стануть 6 колісних тракторів МТЗ-82, наступним кроком заплановано придбання сучасного МАЗу з маніпулятором. Його вантажопідйомність – 50 – 53 кубометри деревини. Очікувані зміни дозволять зменшити витрати пального та вийти на новий рівень економії та продуктивності праці. Це тішить, вселяє оптимізм. А загалом… За 8 місяців ц.р. заготовлено 40 тис. 722 куб. м. деревини. На 33 млн. 258 тис. грн.. реалізовано готової продукції. Це на 11 млн. грн. більше ніж за відповідний період минулого року. На 21% зросла оплата праці. Сьогодні середньомісячна зарплатня становить 3 тис. 705 грн. Раз виживаємо у складних умовах, без затримок виплачуємо зарплатню – значить, як для сьогоднішніх складних випробувань, все у нас більш-менш добре.
Олексій ДОРОФТЕЙ