Немає на світі жодної людини, яка б побувала в чудових Карпатських лісах, не залишила в пам’яті тієї чарівної краси, яку створила природа. Ніхто не може залишитися байдужим до прекрасним струнких смерічок, пухнастих ялиць, різноманіття рослинного і тваринного світу. А яке чисте повітря, яка цілюща вода в джерелах Карпатських лісів! Всім цим ми зобов’язані природі, яка створила цей надзвичайний скарб – Карпати. Але щоб зберегти і примножити багатства наших лісів багато зусиль і праці приклали наші діди і батьки. Присмаком Нового року та Різдва є безперечно запах мандарин та аромат ялинки. Напевно ще з дитинства у кожного закарбувалось в пам’яті, як додому потрапляє ялинка, яка прикрашається іграшками та під якою лежать подарунки.
Тому лісівники Дрогобиччини приділяють надзвичайно багато уваги відтворенню та збереженню Карпатських лісів і їх раціональному використанню. Одним із завдань працівників лісової охорони з наближенням Нового року є розумне забезпечення установ, організацій, шкіл і дитячих закладів та населення району новорічними ялинками, новорічними букетами, охорони лісів від самовільної їх заготівлі. Однак ялинки вирубуються не завжди планово і не самими лісівниками. Роблять це люди, які прагнуть крадькома знайти собі красиву ялинку на ділянці лісу, не запланованих для вирубки, особливо на площах лісових культур.
Хочемо довести до відома населення району, що згідно рішення Дрогобицької районної ради №327 від 18.12.2013 року, заготівля новорічних ялинок породи ялиця заборонена терміном на 10 років. Дозволяється продаж новорічних ялинок породи смерека, сосна та новорічних букет. Реалізація підлягають новорічні ялинки із обов’язковим маркуванням пластиковими бірками зі штрих-кодом. Бірки містять індивідуальний номер та відповідний йому штрих код, який заноситься до єдиної системи електронного обліку деревини. Перевірка законності походження ялинки відбувається шляхом введення номеру із самоклейної етикетки, яка прикріплена до ялинки, на сайті http://www.ukrforest.com. У випадку, якщо інформація на сайті відсутня – це може свідчити, про сумнівне походження ялинки.
Реалізація ялинок в біжучому році буде проводитися із дворів лісництв та складів, реалізація новорічних ялинок безпосередньо в лісі. Роздрібні ціни на новорічні ялинки становить від 66 грн.
Але найважливіше завдання перед лісовою охороною полягає в захисті лісових насаджень від самовільної заготівлі новорічних ялинок. Через важке матеріальне становище багато громадян іде в ліси району з метою незаконної заготівлі новорічних ялинок з метою продажу. Хочемо застерегти цих горе-заготівельників від подібних дій. Працівники лісової охорони разом з правоохоронними органами та працівниками мінекобезпеки будуть здійснювати постійне чергування в лісових масивах, на шляхах сполучення та місцях збуту, проводити перевірки правильності придбання та притягувати винних до суворої відповідальності згідно чинного законодавства. Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року №665 затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяному лісу із проведенням щорічної індексації. У випадку виявлення правопорушень на лісопорушників чекають значні штрафні санкції.
Застосування штрафних санкцій до лісопорушників
Відповідно до додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 «Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» відшкодовується шкода за незаконне вирубування хвойних дерев віком до 41 року в грудні-січні:
діаметр дерева у корі біля шийки кореня розмір шкоди
до 10 см 399,27 грн
10,1-14 см 703,50 грн
14,1-18 см 1806,24 грн
Примітка: зазначені такси в основному застосовуються державною лісовою охороною Держлісагентства.
Крім цього, згідно ст. 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення лісо порушники сплачують штраф в розмірі від 5 до 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян(85-170 грн), а посадові особи від семи до дванадцяти неоподаткованих мінімумів (119-204 грн). Отже, за незаконно зрубану ялинку лісо порушник повинен відшкодувати щонайменше 484 грн 27 коп.
Статтею 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка лісу» визначено, що незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що заподіяла істотну шкоду, а також вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах – карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів (5100-8500 грн) доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Та сама дія, вчинена повторно або за попередньою змовою групою осіб, – карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Лісівники Дрогобичини звертаються до всіх громадян з проханням активно допомагати в охороні шпилькових молодняків від самовільної заготівлі новорічних ялинок. Подбаймо про те щоб залишити майбутнім поколінням не зруби і непотрібні зарослі, а повноцінні насадження, які будуть радувати серця майбутніх поколінь сотні років.
Тож збережемо ялинку-чудове лісове дерево,щоб не вийшло, так як в дитячій пісеньці «…прийшов сховатись заїнько – ялиноньки нема».
Директор
ДП «Дрогобицький лісгосп» В.М. Матяшовський