24 лютого Російська Федерація напала на Україну. А хтось в цей час в нашому районі розпочав сезон з випалювання сухої трави та сухостою. Це є теж акт агресії проти екосистеми. Тому, хочемо звернутися до мешканців та тимчасово переселених громадян, які проживають на території територіальних громадах Дрогобицького району в пожежо-небезпечний період, будьте дуже обережними з вогнем у межах будь-якої природної території. Щоб ваша необережність не стала причиною лісових пожеж. Ніколи не підпалюйте суху траву на галявинах у лісі та поблизу лісу. Якщо побачите, як це роблять інші, зупиніть їх і поясність ,чим небезпечне спалювання трави. Ніколи не розводьте багаття в сухому лісі. Насамперед переконайтесь, що вогнище розташовується на піску або глині. Перед тим як піти, залийте багаття водою. Після цього розгребіть золу і переконайтесь, що під нею не збереглося тліючих вуглин. Також просимо у випадках винекнення лісових пожеж терміново інформувати держлісгосп, пожежну охорону чи найблище лісництво і надавати посильну допомогу в їх гасінні.
Пожежонебезпечний період – це частина року, коли виникають пожежі в природних екосистемах та сільськогосподарських угіддях (з моменту сходження снігового покриву навесні до настання стійкої вологої осінньої погоди або утворення снігового покриву). Для попередження виникнення пожеж у природних екосистемах, в тому числі лісових масивах, сільськогосподарських угіддях, торфовищах населенню області потрібно дотримуватись певних правил поведінки.
Впродовж пожежонебезпечного періоду підприємствам, установам, організаціям (незалежно від виду їх діяльності, форм власності) та громадянам забороняється:
– розведення багать у лісі;
– заїзд на територію лісового фонду транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети;
– відвідування населенням хвойних насаджень при підвищеному класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека);
– палити, кидати у лісі, на сільськогосподарських угіддях, торфовищах непогашені сірники, недопалки;
– випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду та сільськогосподарського призначення, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу та сільськогосподарських угідь;
– звалювати та спалювати у лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо.
Правила дій: як загасити пожежу в лісі
Найпоширеніший засіб гасіння пожежі – нахльостування полум’я віником з гілок листяних дерев. Потрібно рухатись по вогнищу і наносити удари так, начебто замітаючи полум’я вбік, на вигорівшу площу. Збивши основне вогнище, при наступному ударі по цьому місцю, віник затримують, прижимаючи до палаючої кромки і повертають, що дає охолонути горючим матеріалам.
Також, для гасіння пожеж використовують спосіб, при якому закидають крайки пожежі рихлим ґрунтом, який викопують штиковими лопатами. Для цього ґрунт, який забирається лопатою поблизу кромки пожежі, кидають вздовж неї. Ґрунт попадає на горючі матеріали, охолоджує їх та ізолює від повітря. При гасінні спочатку збивають полум’я, а потім, зупинивши пожежу, насипають на кромку шар ґрунту товщиною 6-8см. Якщо поблизу є водоймище – вогонь заливають водою.
Лісову пожежу легко загасити тільки на початковій стадії розвитку. Але коли вогонь уже набрав силу і загоряються дерева, загасити пожежу дуже складно.
Порушники правил пожежної безпеки будуть притягуватись до адміністративної відповідальності, а якщо пожежа завдала значних збитків, то і до кримінальної. Тому, адміністрація ДП «Дрогобицький лісгосп» звертається до відвідувачів та відпочиваючих в лісових масивах бути обережними з вогнем, не розводити багаття у недозволеному місці, не дозволяти дітям гратися з вогнем. Лісівники для профілактики пожежної ситуації на в’їздах до лісу встановили шлагбауми, аншлаги, що закликають громадян берегти ліс від вогню та від засмічення побутовими відходами.
Не будь москалем, не знищуй природу!